• Strona Główna
DSC_0139.jpg

Wielkimi krokami zbliżają się Mistrzostwa Świata (Youth) w Kielcach. Do stolicy Województwa Świętokrzyskiego przyjechała Komisja ze Światowej Federacji Boksu Olimpijskiego AIBA, aby ocenić stan przygotowań do turnieju mistrzowskiego. Polski Związek Bokserski i Komitet Organizacyjny wyrazili gotowość do przeprowadzenia imprezy, jakiej jeszcze nie było w naszym kraju. 

Przedstawiciele AIBA w osobach - Dragoljub Radović, Anastassiya Dlala i Uliana Mazhuga - szczegółowo omawiali wszelkie kwestie organizacyjno-sportowe, m.in. w władzami PZB – Prezesem Grzegorzem Nowaczkiem i Wiceprezesem Maciejem Demelem.

Spotkanie rozpoczęło się w sali konferencyjnej Hotelu Binkowski, gdzie przedstawiciele Polskiego Związku Bokserskiego zaprezentowali aktualny stan przygotowań do MMŚ - Kielce 2021. Następnie delegaci udali się na Halę Legionów, gdzie szczegółowo zapoznali się z infrastrukturą obiektu oraz planem realizacji wydarzenia.

   

   

Przedstawiciele Komisji AIBA  spotkali się również z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim i Sekretarzem Województwa Świętokrzyskiego Mariuszem Bodo. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i sportowej atmosferze. Wszyscy zgromadzeni wyrazili chęć współpracy w celu zapewnienia organizacji Mistrzostw na najwyższym światowym poziomie. 

Komisja bardzo pozytywnie zaopiniowała zarówno aktualny stan przygotowań, jak i wizję całego wydarzenia, doceniając ogrom pracy oraz sprawność organizacyjną Polskiego Związku Bokserskiego. Przedstawiciele Komisji AIBA docenili także możliwość spotkania z lokalnymi władzami w osobie Pana Marszałka Andrzeja Bętkowskiego, podkreślając jednocześnie wartość współpracy pomiędzy Światową Federacją Boksu Olimpijskiego AIBA, Polskim Związkiem Bokserskim oraz przedstawicielami Władz Województwa Świętokrzyskiego
 
DSC_7083.jpg

    

W pojedynków aktualnych Mistrzów Polski Damian Durkacz (63 kg) pokonał jednogłośnie na punkty Dominika Kidę (69 kg). Walka w limicie kategorii półśredniej odbyła się na będącej świetną wizytówką polskiego pięściarstwa gali boksu olimpijskiego Suzuki Boxing Night V w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Dziś rywalizowali najlepsi krajowi zawodnicy i nie obyło się bez niespodzianek.

   

Przygotowujący się do wznowienia kwalifikacji do Igrzysk w Tokio i niepokonany na polskich ringach Damian Durkacz po raz pierwszy boksował w wadze 69 kg. Był lepszym zawodnikiem, a poza tym w ostatniej minucie 3 rundy Dominik Kida był liczony przez sędziego. - Chcę wyszarpać medal olimpijski – zapowiedział pięściarz Concordii Knurów na antenie TVP Sport.

   

W innych pojedynkach wagi 69 kg Filip Wąchała wygrał z Michałem Jarlińskim, a Łukasz Niemczyk z Bartłomiejem Przybyłą – werdykty po 3:0.

Bardzo ciekawie zapowiada się również rywalizacja o miejsce w kadrze narodowej w wadze superciężkiej. Dziś odbyły się dwie walki i triumfowali w nich młodzi bokserzy – Oskar Kopera (rocznik 2001) i Oskar Safaryan (2000). Oskar Kopera to brązowy medalista Mistrzostw Europy w młodszych kategoriach wiekowych i aktualny Mistrz Polski Młodzieżowców, zaś Oskar Safaryan 2-krotnie z rzędu wygrywał MP Seniorów.

Na ringu w Lublinie Oskar Kopera pod koniec 1 rundy rzucił na deski Adama Kulika, a ostatecznie wygrał walkę na punkty. W ostatniej potyczce wieczoru po wyrównanej walce Oskar Safaryan pokonał Karola Krupienika.

   

W wadze ciężkiej niespodziankę sprawił Witold Lisek, który zrewanżował się Tomaszowi  Niedźwieckiemu za 2 wcześniejsze porażki. W innej walce do 91 kg kolejny bardzo młody bokser Mateusz Bereźnicki (rocznik 2001) wygrał z Witalijem Burlakiem.

   

W wadze 57 kg doszło do rewanżu za finał listopadowych MP w Wałczu i ponownie Jarosław Iwanow był lepszy od Pawła Bracha – 2:1.

Podczas 5 gali Suzuki Boxing Night V, organizowanej przez Polski Związek Bokserski i Suzuki Boxing Night, zwycięstwa odnieśli także – w kat. wagowej 81 kg - Mistrz Polski 2020 Daniel Adamiec i Mistrz Polski 2019 Sebastian Wiktorzak. Daniel Adamiec wypunktował Piotra Szczukowskiego, a Sebastian Wiktorzak pokonał swojego rywala z finału mistrzostw kraju z Opola Mateusza Goińskiego.

   

Wyniki

57 kg Jarosław Iwanow - Paweł Brach 2:1

69 kg Filip Wąchała - Michał Jarliński 3:0

69 kg Łukasz Niemczyk – Bartłomiej Przybyła 3:0

69 kg Damian Durkacz – Dominik Kida 3:0

81 kg Sebastian Wiktorzak - Mateusz Goiński 3:0

81 kg Daniel Adamiec – Piotr Szczukowski 3:0

91 kg Mateusz Bereźnicki – Witalij Burlak 3:0

91 kg Witold Lisek - Tomasz Niedźwiecki 2:1

+91 kg Oskar Kopera - Adam Kulik 3:0

+91 kg Oskar Safaryan – Karol Krupienik 3:0

 

Konfa.jpg

600 zawodników i zawodniczek zapowiedziało swój udział w Mistrzostwach Świata Juniorów (Youth) w boksie, które w dniach 10-24 kwietnia odbędą się w Kielcach. Polska będzie po raz pierwszy gospodarzem imprezy tej rangi w pięściarstwie.

- Za dwa lata będziemy obchodzić 100-lecie Polskiego Związku Bokserskiego. Po raz pierwszy mistrzostwa świata w boksie odbędą się w naszym kraju. Jeszcze nigdy nasz kraj nie był organizatorem imprezy tej rangi w żadnej kategorii wiekowej" – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Kielcach prezes Polskiego Związku Bokserskiego Grzegorz Nowaczek. Dodał, że młodzieżowe mistrzostwa świata nieprzypadkowo odbędą się w Kielcach.
 
- Jestem dumny, że mistrzostwa świata odbędą się w moim rodzinnym mieście. W Kielcach są ogromne tradycje pięściarskie. To przecież miasto medalisty olimpijskiego Leszka Drogosza i wielu innych świetnych pięściarzy – podkreślił Grzegorz Nowaczek.
 
Przyznanie Polsce tych mistrzostw to efekt ponad dwuletnich starań działaczy Polskiego Związku bokserskiego. - O organizację tych mistrzostw starało się osiem państw. Na finiszu została Polska i Nikaragua. Na kongresie w Budapeszcie wygraliśmy głosowanie 18:2 - przypomniał podczas konferencji Maciej Demel, wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego ds. organizacji i rozwoju.
IMG-20210204-WA0001.jpg

Miło nam poinformować, że nasze szeregi zasilił doświadczony redaktor sportowy Pan Mariusz Serafin. Prezes PZB Pan Grzegorz Nowaczek w dniu dzisiejszym wręczył nominację na stanowisko Dyrektora ds. Projektów Medialnych.

- Podjęcie współpracy z Panem Mariuszem Serafinem to kolejny etap budowania nowoczesnej i funkcjonalnej organizacji. Jestem przekonany, że jego umiejętności i doświadczenie szybko przyniosą wymierne efekty - mówi Prezes Polskiego Związku Bokserskiego Pan Grzegorz Nowaczek.

PZB-DOBRE.jpg

Polski Związek Bokserski informuje, że zgodnie z podjętymi Uchwałami od dnia 01.03.2021 roku możliwy będzie udział sędziów oraz zawodników zrzeszonych w PZB w imprezach bokserskich organizowanych przez podmioty zewnętrzne (takie jak telewizja, promotorzy czy inne instytucje i organizacje) po spełnieniu następujących warunków: 

1. Wydarzenie musi otrzymać akredytację PZB

2. Sędziowie i zawodnicy muszą uzyskać zgody odpowiednio Wydziału Sędziowskiego i Wydziału Wyszkolenia Polskiego Związku Bokserskiego

Zestawienie_walk_SBN_V_22022021_-_fb.png

Dziewięć walk między najlepszymi polskimi pięściarzami odbędzie się w sobotę, 27 lutego na gali Suzuki Boxing Night V w Lublinie. Biało-Czerwoni obecnie trenują na zgrupowaniu w Centralnym Ośrodku Sportu - Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem.

Na ringu w Lublinie, na gali boksu olimpijskiego organizowanej przez PZB i firmę Suzuki Motor Poland, dojdzie do bardzo ciekawych pojedynków, m.in. zmierzą się aktualni mistrzowie kraju w kategoriach 63 kg Damian Durkacz i 69 kg Dominik Kida; rywalizować będą w tym wyższym limicie wagowym.
 
W wadze 69 kg do boksu olimpijskiego wrócili Filip Wąchała i Łukasz Niemczyk, a za tydzień będą walczyć – odpowiednio – z Michałem Jarlińskim i Bartłomiejem Przybyłą.
 
Ostatnie Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów odbyły się w listopadzie 2020 roku w Wałczu. W finale kat. 57 kg Jarosław Iwanow wygrał wtedy z Pawłem Brachem 4:1. Teraz w Lublinie dojdzie do rewanżu.
 
Mistrz Polski w wadze 81 kg Daniel Adamiec spotka się z Piotrem Szczukowskim, a z kolei Sebastian Wiktorzak z Mateuszem Goińskim. 
 
Aktualni mistrzowie lub wicemistrzowie Polski będą boksować także w najwyższych kategoriach, w 91 kg Tomasz Niedźwiecki (srebro 2020 rok) z Witoldem Liskiem, a w +91 kg Oskar Safaryan (złoto 2019, 2020) z Karolem Krupienikiem. W superciężkiej zmierzą się też Adam Kulik i Oskar Kopera.
 
Suzuki Boxing Night jest znakomitą wizytówką polskiego pięściarstwa olimpijskiego. W styczniu wielkim wydarzeniem okazała się czwarta gala w Lublinie z udziałem bokserów z Rosji, Jordanii, Litwy, Czech, Estonii i Polski.
 
 

 
Szurkowski.jpg

W poniedziałek rano, w wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski, najbardziej utytułowany polski kolarz w historii. Polski Związek Bokserski składa najserdeczniejszy kondolencje rodzinie wybitnego sportowca.

Ryszard Szurkowski w 1973 roku został mistrzem świata, dwukrotnie (1972, 1976) wywalczył olimpijskie srebro w jeździe drużynowej na czas, cztery razy (1970, 1971, 1973 i 1975) wygrał Wyścig Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie.
 
Po zakończeniu kariery Ryszard Szurkowski z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-88). W 1985 roku jego podopieczny Lech Piasecki wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata, a trzy lata później w igrzyskach olimpijskich w Seulu biało-czerwoni sięgnęli po srebro w wyścigu drużynowym.
 
Ryszard Szurkowski był twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89), dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-11).
 
W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. Ma najwyższe odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.