MMŚ w Kielcach: Indie z 8 tytułami, wspaniały sukces Polaków

Reprezentanci Indii zdobyli 11 medali, w tym 8 złotych w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Kielcach. Wspaniały sukces odnieśli Polacy, którzy 8-krotnie stawali na podium. Srebrnymi medalistami zostali - Natalia Kuczewska (48 kg / Mazur Ełk), Barbara Marcinkowska (69 kg / Pomorzanin Toruń) i Jakub Straszewski (91 kg / Champion Włocławek).

Turniej kobiet zdominowały zawodniczki z Indii, których aż 7 wystąpiło w finałach i wszystkie wygrały walki o złote medale. Pozostałe tytuły „powędrowały” do pięściarek z Uzbekistanu, Rosji i Turcji.

Znakomicie spisały się polskie zawodniczki. Podopieczne głównego trenera kadry narodowej Tomasza Dylaka zdobyły w sumie aż 7 medali. Poza wspomnianymi Młodzieżowymi Wicemistrzyniami Świata, po brązowe medale sięgnęły kolejne bardzo utalentowane zawodniczki - Karolina Ampulska (54 kg / Wda Świecie), Wiktoria Tereszczak (64 kg / Ring Bielsko-Biała), Daria Parada (75 kg / Skorpion Szczecin), Martyna Jancelewicz (81 kg / Taurus Goleniów), Oliwia Toborek (+81 kg / Żoliborska Szkoła Boksu Warszawa).

Bardzo wyrównaną rywalizację obserwowaliśmy w Hali Legionów wśród mężczyzn. Po 2 tytuły mistrzowskie wywalczyli bokserzy z Kazachstanu, Rosji i Uzbekistanu, a po jednym – z Ukrainy, Kuby, Indii i Japonii.
Rewelacyjnie boksował Jakub Straszewski, który doszedł do wielkiego finału wagi ciężkiej. Przegrał z Kubańczykiem Jorge Luisem Felimonem Lobainą, choć prowadził po 1 rundzie. Głównym szkoleniowcem męskiej reprezentacji jest Dariusz Kochanowski.

Pod względem liczby medali Polska znalazła się na wysokim 5 miejscu na świecie, za Indiami, Rosją - po 11, Kazachstanem, Uzbekistanem - po 10.

MMŚ w Kielcach były pierwszymi zawodami tej rangi w historii polskiego boksu olimpijskiego. Zakończyły się wielkim sukcesem sportowym i organizacyjnym w tak trudnych czasach. Pochwały i gratulacje dla Polskiego Związku Bokserskiego, kierowanego przez Prezesa Grzegorza Nowaczka, i pozostałych współorganizatorów i partnerów mistrzostw, płyną z całego świata. To był turniej, który na długo zostanie w pamięci.