Kwalifikacje olimpijskie: pierwsza wygrana Elżbiety Wójcik, dziś rewanż za finał ME

W swojej pierwszej walce w kwalifikacjach olimpijskich Elżbieta Wójcik (75 kg) pokonała jednogłośnie w Paryżu Azerkę Aynur Rzayevą. Jutro Polka spotka się z Irlandką Aoife O’Rourke. Będzie to rewanż za finał ostatnich Mistrzostw Europy. Zwyciężczyni pojedzie na Igrzyska do Tokyo.

Elżbieta Wójcik była jedyną naszą reprezentantką, która nie stoczyła ani jednego pojedynku podczas kwalifikacji w Londynie, przerwanych z powodu koronawirusa. Na debiut w el. do IO musiała poczekać prawie 15 miesięcy, ale z pewnością było warto. Dziś w 1/8 finału zwyciężyła bardzo pewnie 5:0 (30-27, 30-27, 30-27, 30-26, 30-27).

W sobotę, 5 czerwca zmierzy się z Aoife O’Rourke, która pokonała Białorusinkę Viktoryię Kebikavę 4:1. Przed 2 laty w finale ME w Hiszpanii Elżbiera Wójcik nieznacznie na punkty przegrała z Irlandią w walce finałowej. Teraz Polka będzie miała szansę na rewanż. Triumfatorka tego pojedynku awansuje na Igrzyska – z wagi 75 kg kwalifikację zdobędą 4 zawodniczki.

W piątek boksowały również dwie inne nasze pięściarki. W 1/8 finału Sandra Kruk (57 kg) przegrała z Bułgarką Stanimirą Petrovą 1:4, a Aneta Rygielska (60 kg) z Irlandką Kellie Harrington 0:5. Z obu tych kategorii awans na IO w Tokyo wywalczy po 6 bokserek.

Poza Elżbietą Wójcik dziś boksować będzie jeszcze 4 Biało-Czerwonych, w tym zaczynający europejskie kwalifikacje Adam Kulik (+91 kg). Zmierzy się w 1/8 finału z Azerem Mahammadem Abdullayevem (awansuje 4 zawodników).