Nadzwyczajny Kongres AIBA

W dniu 12 grudnia w formie online odbyły się obrady Nadzwyczajnego Kongresu AIBA.

W Kongresie z prawem do głosowania uczestniczył Prezes PZB Grzegorz Nowaczek, a w roli delegatów Maciej Demel i Roman Ślagowski.

Prezydent AIBA Umar Kremlew poprosił wszystkich uczestników o uczczenie chwilą ciszy zmarłego w Kielcach uczestnika mistrzostw świata Rasheda Al Swaisata. Był to bardzo podniosły moment spotkania.

Obrady Kongresu rozpoczęły się prezentacją Umara Kremlewa podsumowującą okres działalności AIBA od czasu objęcia przez niego Prezydentury. Po wystąpieniach uczestników Kongresu, w tym także Prezesa Grzegorza Nowaczka, Kongres jednomyślnie przyjął sprawozdanie z działalności AIBA. Głosowanie odbyło się na platformie Lumi do której zalogowało się 107 przedstawicieli federacji krajowych. W drodze głosowania zatwierdzono także protokół z obrad Kongresu z grudnia 2020 roku. Na szczególne podkreślenie zasługują wyniki audytu finansowego, który potwierdza naprawę finansów AIBA. Ogromna strata finansowa AIBA została spłacona, a organizacja nie posiada już zadłużenia.

W czasie Kongresu głos zabrali szefowie komisji badających działalność AIBA w okresie kadencji panów Wu oraz Rachimowa. Jako pierwszy występował McLaren. Poinformował, że wyniki pracy jego komisji są przekazywane także do MKOL i stanowią ważny element oceny reform AIBA, koniecznych do jej odwieszenia. Był to już trzeci raport komisji, który wskazywał na wiele bardzo poważnych nieprawidłowości. Dotyczyły one korupcji i manipulowania sędziowaniem w czasie Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 roku. Podkreślono, że osoby związane z poprzednimi prezydentami naszej organizacji wciąż próbują wywierać wpływ na działalność AIBA i niektórych narodowych federacji. Zdaniem McLarena negatywne działania AIBA, jak również nazwiska osób, które doprowadziły do tej sytuacji winny zostać upublicznione.

Następnie delegaci wysłuchali informacji profesora Ulricha Haasa o wynikach pracy jego zespołu. Profesor Haas wskazał m.in. na potrzebę starannej weryfikacji osób ubiegających się o funkcje w AIBA. Dotyczy to zarówno pracowników biura jak i kandydatów na członków komisji. Pozytywnym aspektem niosącym nadzieję na poprawę pozycji AIBA jest fakt, że w wyniku prowadzonych w ostatnim roku reform AIBA zwiększyła swoje szanse na powrót do rodziny olimpijskiej, po upływie okresu zawieszenia jej działalności. Prezydent Kremlew wyraził głęboką wiarę w zdolność AIBA do podjęcia organizacji rywalizacji olimpijskiej na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku.

Kongres pochylił się również nad zmianami w systemie sędziowania walk, które są w trakcie opracowywania, a zakończenie procesu ich wdrożenia przewidziane jest na czerwiec 2022 roku. Zmiana obejmować będzie w głównej mierze modyfikację dynamiki sędziowania w ten sposób, że rywalizacja będzie punktowania po każdej minucie walki w poszczególnych rundach.

Pod głosowanie poddano również zmiany do Statutu AIBA. Najważniejsze z nich to:

1)zmiana nazwy organizacji z AIBA na IBA wynikająca z faktu, że AIBA w przyszłości planuje włączenie w swoją działalność poza boksem olimpijskim boks zawodowy,
2)zmianę struktury organizacyjnej poprzez zmniejszenie liczby Rady Dyrektorów, zmiany w zakresie Komisji itp.
3)zwiększenie częstotliwości obrad Kongresu.

Zmiany do Statutu zostały przegłosowane jednomyślnie.

Na tym obrady Nadzwyczajnego Kongresu AIBA zakończono. Prezydent Umar Kremlew podziękował wszystkim federacjom za udział w Kongresie.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.