Legenda polskiego bosku, Andrzej Gołota z wizytą w Polskim Związku Bokserskim

Andrzej Gołota, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii polskiego boksu, legenda wagi ciężkiej, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu, na zaproszenie władz Polskiego Związku Bokserskiego spotkał się dzisiaj z przedstawicielami Zarządu. Z rąk Prezesa Grzegorza Nowaczka odebrał złoty medal „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”, przyznany przez Andrzeja Kraśnickiego, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

- Jesteśmy zaszczyceni mogąc gościć w naszej siedzibie człowieka, który rozsławił Polskę i polski boks nie tylko w Europie, ale i za oceanem. Mimo upływu czasu Pana Legenda rośnie w siłę i stanowi ogromny, choć nieuchwytny element marzeń i dążeń młodych kadrowiczów. Gratulujemy złotego medalu, wspaniałego wyróżnienia ze strony Polskiego Komitetu Olimpijskiego – mówił Prezes PZB Grzegorz Nowaczek. W sobotniej uroczystości zarząd reprezentował również Maciej Demel, Wiceprezes ds. Organizacyjnych i Finansowych oraz Sekretarz Generalny Związku Małgorzata Skiba.

To pierwszy raz w historii, od momentu zakończenia kariery sportowej Andrzeja Gołoty Związek wystosował zaproszenie i zorganizował spotkanie z Mistrzem. Andrzej Gołota nie tylko odpowiedział na nie pozytywnie, ale też nie ukrywał radości ze spotkania.

– Staram się śledzić wydarzenia w polskim pięściarstwie olimpijskim, sentyment pozostał – powiedział były bokser, który chwalił zmiany zachodzące w Polskim Związku Bokserskim wprowadzane systematycznie z inicjatywy obecnego Zarządu. Jednym z tematów był potencjalny udział Andrzeja Gołoty na zgrupowaniu kadrowiczów Związku, do którego to pomysłu nasz Gość odniósł się niezwykle entuzjastycznie.

Andrzej Gołota uczył się pięściarstwa w stołecznej Legii, czterokrotnie zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski, w latach 1987-90 w wadze ciężkiej (3-krotnie) i superciężkiej (raz). W 1985 roku został Wicemistrzem Świata Juniorów, a 1986 roku sięgnął po Mistrzostwo Europy Juniorów. W 1987 roku zwyciężył w Turnieju im. Feliksa Stamma. Jego największym sukcesem w karierze międzynarodowej było wywalczenie brązowego medalu olimpijskiego w Seulu w 1988 roku. Miał wtedy zaledwie 20 lat. W
ME Seniorów wywalczył brąz w 1989 roku. Po wyjeździe do Stanów
Zjednoczonych walczył na ringach zawodowych.

Zarząd PZB niedawno powierzył funkcję trenera reprezentacji mężczyzn Wojciechowi Bartnikowi, brązowemu medaliście Igrzysk w Barcelonie. Dziś doszło do spotkania i konstruktywnej rozmowy z kolejnym z medalistów olimpijskich, Andrzejem Gołotą. Obydwaj są sportowymi wzorami dla bokserskiej młodzieży, która marzy o sukcesach w turnieju olimpijskim w Paryżu w 2024 roku i w Los Angeles w 2028 roku.

 

 

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.