90. MISTRZOSTWA POLSKI W OPOLU: ŚWIETNE WALKI FINAŁOWE W STEGU ARENA

To był wspaniały dzień dla polskiego boksu olimpijskiego. W finałach 90. Mistrzostw Polski w Stegu Arena w Opolu kibice obejrzeli kilka świetnych walk. Złotymi medalistami jubileuszowych zawodów zostali Jakub Słomiński, Jarosław Iwanow, Damian Durkacz, Paweł Kastramin, Ryszard Lewicki, Sebastian Wiktorzak, Mateusz Masternak i Oskar Safarian. Wśród gości honorowych był Mistrz Olimpijski z Tokio Marian Kasprzyk.

- Jestem bardzo zadowolony z poziomu walk finałowych. Widać pracę trenera reprezentacji Ivana Juszczenko, który przez kilka ostatnich miesięcy spędził z kadrowiczami sporo czasu na zgrupowaniach. A już wkrótce kolejny obóz w Wałczu z Rosjanami i na koniec mecz z drużyną narodową tego kraju w Gliwicach – mówił na antenie TVP Sport Grzegorz Nowaczek, prezes Polskiego Związku Bokserskiego (PZB).

Wydarzeniem 90. MP, organizowanych przez Opolski Okręgowy Związek Bokserski, klub Odra Opole i PZB (poprzednie MP odbyły się w Opolu w 1970 roku), był powrót do boksu olimpijskiego Mateusza Masternaka, byłego Mistrza Europy Zawodowców. W DomEXPO, gdzie rozgrywane były walki do półfinałów, 3-krotnie wygrał przed czasem, a w finale w Stegu Arena – dawnym Okrąglaku, na pełnym dystansie pokonał ambitnego obrońcę tytułu Michała Soczyńskiego.

- Z walki na walkę boksowało mi się coraz lepiej. W pojedynkach w boksie olimpijskim jest całkiem inna intensywność niż w zawodowych, ale aktywność zawsze była moim atutem. Cieszę się, że zostałem nr 1 w polskiej wadze ciężkiej. Teraz chcę walczyć z najlepszymi europejskimi zawodnikami – powiedział Mateusz Masternak reprezentujący RUSHH Kielce. W przeszłości boksował w barwach KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, a potem Gwardii Wrocław.

- Jestem przekonany, że Mateusz wdroży się w pięściarstwo olimpijskie i wspólnie osiągniemy sukces – dodał prezes PZB.

Po bardzo dobrej walce Damian Durkacz pokonał Mateusza Polskiego w finale wagi 63kg. Trener reprezentacji Ivan Juszczenko, który obserwował opolski turniej, ma w tej kategorii dwóch świetnych bokserów. – Kluczem do zwycięstwa okazał się mój lewy prosty oraz uniki, rotacje itd. Ciężko mnie ustrzelić – mówił Damian Durkacz, który wcześniej wygrał z Mateuszem Polskim w Turnieju Feliksa Stamma w Warszawie.

Znów błysnął Ryszard Lewicki, który świetnie pokazał się podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Polski Młodzieżowców w Sulejowie. W tym roku w Ciechanowie w finale 75kg przegrał z bardzo silnie bijącym Rafałem Wołczeckim, ale dziś w Opolu zrewanżował się wrocławianinowi. – Nikt wstecznego nie włączał w tej walce, była zacięta do końca, a Rafał pokazał, że jest wojownikiem – przyznał Ryszard Lewicki. W kat. średniej kandydatem do występów w kadrze jest także Bartosz Gołębiewski, który tym razem zdobył brąz.

Na najwyższym stopniu podium 90 MP w Opolu stanęli także Jakub Słomiński 52kg, Jarosław Iwanow 57kg, Paweł Kastramin 69kg, Sebastian Wiktorzak 81kg i Oskar Safarian +91kg. Niepocieszony może być Aleksander Stawirej +91kg, który przegrał 2 finał z rzędu – w październiku 2:3 z Damianem Knybą w MMP.

- W wielu kategoriach wagowych będzie duża rywalizacja o miejsce w polskiej reprezentacji – zapowiada trener Ivan Juszczenko.

Większość złotych medalistów i finalistów to bardzo młodzi zawodnicy, półtora miesiąca temu w Ciechocinku Młodzieżowymi Mistrzami Polski zostali m.in. Jakub Słomiński, Damian Durkacz, Rafał Wołczecki, Sebastian Wiktorzak oraz Michał Soczyński.