Zmarł Ryszard Furdyna, trener ostatniego medalisty olimpijskiego Wojciecha Bartnika

W środę 1 kwietnia, w dniu swych 73 urodzin, zmarł Ryszard Furdyna, trener ostatniego polskiego medalisty Igrzysk Olimpijskich w boksie Wojciecha Bartnika. Znakomity szkoleniowiec pracował także z brązowym medalistą Mistrzostw Świata oraz 3-krotnym olimpijczykiem Andrzejem Rżanym, walczącym obecnie o Igrzyska w Tokio Mateuszem Masternakiem, czy Mateuszem Malujdą i wieloma innymi pięściarzami wrocławskiej Gwardii.

- Odszedł wspaniały człowiek. Akurat dzisiaj miał 73. urodziny. Nie tylko dla mnie, ale dla wielu zawodników był nie tylko trenerem, ale wychowawcą, przyjacielem, a nawet ojcem. Przynajmniej ja go tak odbierałem. Uratował też wiele karier, min. Mateusza Masternaka, który chciał w pewnym momencie zrezygnować z boksowania. A kiedy ja rozstawałem się z boksem, pamiętam, że powiedział mi: Wojtku, ostatni raz wchodzisz dzisiaj do ringu, ale ja też. Nie wiem, dlaczego tak powiedział, ale tak rzeczywiście było. Zaczęły się problemy zdrowotne, szukanie diagnozy, próby leczenia - mówi Wojciech Bartnik.

Ryszard Furdyna święcił sukcesy międzynarodowe i krajowe z wieloma bokserami. Wojciech Bartnik sięgnął po brąz IO w Barcelonie w 1992 roku i ten medal wciąż pozostaje ostatnim w historii startu polskich bokserów w turniejach olimpijskich. Andrzej Rżany zdobył brąz MŚ w 1999 roku, a obaj podopieczni trenera Ryszarda Furdyny mieli też w dorobku brązowe krążki Mistrzostw Europy – Bartnik w 1996 roku i Rżany w 2004 roku.

Bardzo dobra praca wrocławskiego trenera sprawiła, że otrzymywał propozycję od PZB dot. prowadzenia reprezentacji Polski Seniorów. W ostatnich latach zmagał się z chorobą i niestety musiał poruszać się na wózku inwalidzkim. Zdiagnozowano rzadki zespół Devica. Mimo że nie było go już w narożniku, wciąż miał kontakt ze swymi byłymi zawodnikami, oni go odwiedzali i wspólnie analizowali walki. Przez lata szkoleniowiec związany był z Gwardią, a później założył klub Maximus Boxing Klub Wrocław.

- Szkoda, że śmierć dosięgła trenera akurat w takim ciężkim czasie, gdzie nie można swobodnie się poruszać. Na pogrzebie pewnie byłoby mnóstwo ludzi, a tak będą tylko najbliżsi. W imieniu rodziny proszę jednak o modlitwę za Ryszarda. To była legendarna postać - powiedział znakomity bokser Wojciech Bartnik.

Jak wspominały wrocławskie i dolnośląskie media, Ryszard Furdyna, absolwent Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, szkolił gwardyjską młodzież już od 1968 roku. Był też trenerem kadry juniorów makroregionu, z którą kroczył od sukcesu do sukcesu. Potem trenował Miedź Legnica, a po przerwie znowu Gwardię Wrocław. Szkolił takich pięściarzy jak: J. Wąsowicz, Pacuszka, Owsiak, Szypulski, Krawczyk, Majka, Lipiński, Massier, Kaczor. Pod jego okiem pracowali później Bartnik, Rżany, Malujda, Masternak i wielu innych.

Ryszard Furdyna uważany był za jednego z najlepszych polskich trenerów bokserskich. Był fachowcem, prawdziwym fanatykiem pięściarstwa.

Dziś najbardziej znanym wrocławskim bokserem jest Mateusz Masternak, który w barwach RUSHH Kielce walczy o awans na Igrzyska w Tokio w 2021 roku. We wrześniu 2005 roku trenerzy Ryszard Furdyna i Piotr Szypulski poprowadzili go do brązowego medalu IMP w Płońsku. Masternak miał wtedy zaledwie 18 lat.

- Mateusz Masternak bił się pierwszy raz z seniorami i to w nowej dla siebie kategorii półciężkiej. W półfinale jednym punktem przegrał z mistrzem Polski Pawłem Głażewskim, dostał brawa i wynik mógł być odwrotny – wspominał w jednym z wywiadów legendarny trener Ryszard Furdyna. 15 lat temu złoto zdobyli Andrzej Rżany (to był jego 11 tytuł i wyrównał wtedy rekord Zbigniewa Pietrzykowskiego) i Artur Zwarycz, srebro Piotr Adamczyk, a brąz wspomniany Mateusz Masternak, Paweł Kwietniewski i Michał Kwietniewski. Z Mateuszem Masternakiem trener Furdyna współpracował także za czasów zawodowej kariery 32-letniego dziś boksera.

 

Zarząd Polskiego Związku Bokserskiego pragnie złożyć najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim trenera Ryszarda Furdyny. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.